Idén 30 éves a Debreceni Egyetem
Klinikai Központjának Szívsebészeti Klinikája. Ebből az alkalomból nemrég szobrot
állítottak a marosvásárhelyi születésű, tavaly elhunyt Péterffy Árpád
professzor emlékére. Irányításával jött létre 1993-ban az önálló klinika, a
nemzetközileg is elismert szívsebészeti központ.
Ebből az alkalomból merült fel bennünk annak igénye, hogy web-lapunkon újra közreadjuk azt az összeállítást, mely Péterffy professzornak a marosvásárhelyi orvosegyetem díszdoktori címéről való lemondása kapcsán jelent meg az Átalvető 2014. júniusi számában. Egyben alkalom ez arra is, hogy fejet hajtsunk a marosvásárhelyi orvosegyetem ma még aktív személyiségei, a kitartók előtt. (K. P.)
Visszaadta díszdoktori címét a világhírű szívsebész
Péterffy
Árpád professzor a MOGYE oktatáspolitikája ellen tiltakozik
„Tisztelt Rektor Úr! A MOGYE jelenlegi, a magyar nyelvű oktatást hátrányosan megkülönböztető – a román törvényekkel ellentétes – diszkriminatív politikája ellen tiltakozva visszaadom a 2005-ben kapott, megtisztelő Doctor Honoris Causa címet. Az oklevelet a doktori tógával, kalappal, és nyakkendővel együtt ezennel visszaszolgáltatom. Kérem tisztelettel, ezen cselekedetemet értelmezze polgári tiltakozásnak amiatt, hogy elzárkóznak a magyar nyelvű oktatás teljes körű visszaállításától.”
Ez áll abban a nyílt levélben, amelyet dr. Péterffy Árpád, a Debreceni Egyetem emeritus professzora Leonard Azamfirei professzornak, a MOGYE rektorának címzett, s április elsején adott át az egyetemi rektorátus titkárságán a díszdoktorsággal járó egyéb kellékekkel együtt. A levelet átvette ugyan a rektor titkárnője, de azt kérte a professzortól, hogy fordítsa le románra, majd arra hivatkozva, hogy magyar nyelven íródott, nem iktatta be. Ez a gesztus az egyetem részéről ellentmond a romániai törvényeknek és az alaptörvénynek is, és hátrányosan megkülönböztető cselekedetnek számít. Közismert, hogy hasonló esetekben az Országos Diszkriminációellenes Tanács elmarasztaló ítéletet hozott.
A professzor érkezése után a rektor is megjelent a titkárságon, aki egy OK-val vette tudomásul a díszdoktorságról való lemondást, amit populista gesztusnak nevezett, s szemrehányóan jegyezte meg: elvárta volna, hogy Péterffy professzor bejelentse, hogy mire készül. Ennek hiányában nem fogadhatja, amit a professzor nem is kért, hisz véleményét a nyílt levélben határozottan megfogalmazta.
Véleménye szerint a rektor legfontosabb feladata az oktatás minőségének állandó javítása, a legjobb feltételek biztosítása lenne, hogy a marosvásárhelyi egyetem végzősei kiválóan képzett szakemberekké váljanak. Kívülállóként úgy értékeli, hogy mindezt az egyetem vezetősége csak a román hallgatóknak biztosítja, a magyar nyelven tanulókat állandó hátrányos helyzetbe kényszeríti azzal, hogy az anyanyelvi oktatás csak részlegesen valósul meg.
Péterffy professzor gesztusával tiltakozik az egyetem szenátusának a március 20-án hozott törvényellenes döntése miatt, amellyel elhalasztották a magyar nyelvű főtanszékek létrehozását azzal a végső céllal, hogy a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzést elsorvasszák. Tiltakozik továbbá Azamfirei rektornak a magyar nyelvről tett nyilatkozata ellen (2013.12.10.). Véleménye szerint az egyetemi oktatásban az a legfontosabb, hogy a hallgatók lehetőleg anyanyelvükön sajátítsák el minél alaposabban a szakmai ismereteket, ami elé az egyetem akadályokat gördít, holott meglennének a feltételek.
Levelében Péterffy professzor kanadai és ausztrál nyelvtudósokat idéz, akik szerint a szakmát anyanyelven lehet a legjobban elsajátítani, s nem ért egyet azzal, hogy az elméleti ismereteket anyanyelven, a gyakorlatot pedig románul oktassák.
A professzor saját életpályájára hivatkozva cáfolja a MOGYE oktatáspolitikáját. Tanulmányait 1960-ban a marosvásárhelyi egyetemen magyarul végezte, majd fiatal orvosként teljesen román környezetben (Bukarest) különösebb nehézség nélkül végezte orvosi teendőit. Munkássága során édesapja, a híres sebész, dr. Péterffy Pál és szeretett tanítómestere, dr. Carpinisan Cornel tanácsait tartotta szem előtt, miszerint a beteggel az orvos lehetőség szerint annak anyanyelvén kell beszéljen a betegségről és a kezelésről. Svédországi letelepedését követően öthónapos nyelvtanulás után svédül értett szót a rábízott betegekkel, akik a nyelvtudásbeli hiány miatt sohasem kerültek hátrányba. Szakmai továbbképzése során az angol, svéd, román szakirodalom mellett jó hatásfokkal használta az anyanyelvű szakirodalmat.
Dr. Péterffy Árpád emeritus professzor, aki Svédországban szerzett szakmai tapasztalatai birtokában Debrecenben építette fel a magyar szívsebészet fellegvárát, 2005-ben nagy örömmel vette át a MOGYE díszdoktori címét, amit nemcsak a saját, hanem édesapja munkája elismerésének is érzett az egyetemtől, amely a gyermekszobája volt, de pályakezdésekor nem a magyar végzősöknek tartogatták a helyeket. Az akkori örömét felidézve, valószínűleg nem könnyű szívvel hozta meg a döntést a díszdoktori címről való lemondásról.
Népújság, 2014. április 2. Bodolai Gyöngyi
Őszinte sajnálattal dr. Péterffy Árpád professzor úrnak
Valószínűleg nem az én dolgom, sőt a lélektani összetevők egy része is homályban marad előttem, mégis bátorkodom a minapi díszdoktori oklevél visszaadásához néhány keresetlen sort fűzni.
Péterffy Árpád dr. professzor, nyugalmazott szívgyógyász Debrecenből (korábban a svéd partokról) a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet végzettje volt, ha jól tudom. Apja ugyanitt tanított. (E sorok írójának atyja is, de ennek csak a későbbiekben lesz áttételes jelentősége.) Kiváló orvosprofesszorok tanították a mesterség, a hivatás művészetére és szeretetére. Nekik is köszönheti – gondolom – későbbi eredményeinek megalapozottságát. Nos, mikor visszaadta a díszdoktori kitüntetését, akkor egyúttal akaratlanul azoknak a régi orvosdoktoroknak a régen kihűlt orcájára, renoméjára is mért egy csapást. Így vélem. Hiszen a visszaszármaztatott díszdoktorság alapja, origója a régi tanulmányokban is rejlik, hangsúlyozom még egyszer.
Mérhetetlen kárt okozott az egyetemnek, melyben a magyarok képzése is folyik, mindenek ellenére. És a szenzációra éhes média, valamint az egyetemi közeg nemzetközi szinten is felfogja az üzenetet: ez egy olyan intézmény, amelynek kitüntető diplomáját valaki visszadobta. Az el fog sikkadni az idők során, hogy politikai meggondolásból tette, marad a puszta és elkeserítő tény, hogy az oklevél visszadobatott a megjutalmazottól enkezűleg. Valószínűleg nem is érdemes érte küzdeni, mondhatják.
Én azt gondolom, lehet, hogy tévedek, hogy P. Á. orvosdoktor, professzor nevét, megjutalmazását a magyar orvostanárok, professzorok vetették fel, tettek javaslatot a szenátusnak, az egyetem vezető grémiumának arra, hogy a debreceni (és svédországi) professzort tüntessék ki. Nem vagyok tisztában azzal, hogy mennyi időbe, munkába, meggyőzésbe telt, került, amíg az egyetem vezetősége ráállt erre a kitüntetés-adományozásra. Nem lehetett egyszerű sétagalopp. De végül is sikerült. Nos, most az ô munkájuk, igyekezetük vált semmivé. Nevetségessé.
És végül engedjen meg, professzor úr, egy túlságosan is személyes megjegyzést. Ha ön netán holland, angol, svéd vagy amerikai nemzetiségű – nem állampolgárságú, hanem született (native) holland, svéd, amerikai vagy angolként adta volna vissza tiltakozásul a magyar karral szemben folytatott diszkriminatív intézkedések és elodázások miatt a díszdoktorságát, akkor annak lenne ám visszhangja, attól a román egyetem-vezetés nacionalista társadalma is megszeppenne, meghökkenne, országossá dagadna a botrány, magyarázkodni kényszerülne az ország és világ tudományos fórumai elôtt. De mint magyar tudós, sajnos, inkább nagy rosszat cselekedett, a további – ha még akadna ezek után is, bár erőst kétlem – magyar díszdoktorokkal. Ugyanis azt fogják mondani a román egyetemi körök elfogultan és víg kacajjal, nos fiúk, mit mondtunk mi már az elejétől fogva, mikor ti erőszakoskodtatok (?) P. Á. díszdoktorrá fogadása ügyében? Nem kell többé ilyen kockázatnak, hiábavalóságnak, action gratuite-nek kitenni magunkat s az intézményt. Fogadjunk csak díszdoktorrá olyan tudósokat, akik nem magyarok, és akiknek soha nem áruljuk el, hogy valaha is magyarul folyt ezen az egyetemen az oktatás.
Ezzel pedig apáink munkája is megsemmisül a többség és a róluk tudni
nem akaró utókor előtt…
Sajnálkozva üdvözli Önt az egykor egy utcában lakó
S. S. M. (az eredetiben teljes nevén), nyugalmazott könyvtárigazgató. Népújság, 2014. április 2.
Egy kis kibickedés
Fájó szívvel vagyok kénytelen a nyilvánosság előtt vitába szállni a régi baráttal, S. S. M.-al. Teszem ezt olyan orvosként, a MOGYE volt hallgatójaként, aki a Péterffy családdal szintén egy utcában (sőt SSM-al közös lakásban) lakott, aki a Péterffy családhoz barátként bejáratos volt, és teszem annak dacára, hogy könnyen kiérdemelhetem a „kibicnek minden könnyű” leminősítő megjegyzést. Ezzel kapcsolatosan bukkan fel egy ifjúkori emlék. Ma is fülembe cseng ugyanis a MOGYE egykori, rosszemlékű rektorának, Andrásofszky Tibornak bridzselés közbeni megjegyzése: a kibic hallgat, a kibic tölt, a kibicnek nincs lábszaga…
Hát igen, a sors úgy hozta, hogy a mai MOGYE ügyében – sok száz, vagy inkább ezernyi sorstársammal együtt – immár csak a partvonalon túlról tudunk bekiabálni. Csakhogy ez a játszma még a mi időnkben, vagy nem sokkal előbb kezdődött, azóta is folyik, és a parti tragikus alakulása miatt szorultunk annyian kibic-pozicióba. Ezért kellett Péterffy Árpádnak is Olaszországba disszidálni, a menekülttáborból jutott Svédországba, majd évekig pendlizett a linköpingi és a debreceni szívsebészet között, miután megalapította ezen utóbbit. Ahelyett, hogy a dolgok normális menete folytán édesapja, a mi „Pali bácsink” nyomdokain haladva a MOGYE professzoraként vonuljon nyugdíjba.
Érdemes hát egy kis emlékező kitérőt tenni. Történt ugyanis a 60-s évek elején (1956 után, az 1958-as Kádár-látogatás és a következményes nagy exmatrikulálási hullám után vagyunk!), hogy a fent említett rektor (az exmatrikulálások fő kezdeményezője és végrehajtója) nyakába vette az országot, és elindult az orvosegyetemeken románokat verbuválni saját egyetemére. Így vélte megmenteni a magyar egyetemet! Így vált országos jelszóvá a Hai sa mergem la Targu Mures, sa facem cariera (gyerünk Marosvásárhelyre karriert csinálni). És lőn. A kolozsvári tanársegéd, Pop D. Popa, fél év múlva a Sebészeti Klinika professzora (nem sokkal később az egyetem rektora, a korábbi rektor nagy gyönyörűségére), tettestársa pedig, a szakmai analfabéta Truta (ejtsd Truca), akit mindközönségesen Truc D. Trucának emlegettünk) tartományi főorvos és a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika vezető előadótanára, hogy csak kettőt említsek a sok százból. Azért éppen őket, mert Péterffy Pali bácsi, a kiváló sebésztanár e konstellációban lett menesztve a sebészetről és száműzve a nőgyógyászatra. Ahol Truta úr számára csak mint „vén hűlye” létezett, mígnem egy műtét során az „előadótanár úr” sikerrel át nem vágta a beteg uréterét (húgyvezeték), és kétségbeesetten vonította, hogy hívják Péterffyt. (Sok hasonlóan sikeres beavatkozása volt még Truta úrnak, mígnem köztörvényes bűnök miatt - na nem a szakmaiakért!- el nem ítélték).
Szóval emigyen, sok-sok magyar szakember tragédiája, életművének összeroppanása, rengeteg tehetséges fiatal reményeinek, szakmai kilátásainak porba hullása árán haladt előre a folyamat, melynek során az ország talán legelső orvosi és gyógyszerészeti egyeteméből, a Miskolcziak, Obálok, Putnokiak, Krompecherek, Mátyás Mátyások fémjelezte iskolából a mai, az országos rangsor vége felé kullogó román valami lett. Ami a román nagynemzeti elvakultság és nemzeti gyűlölködés egyik fellegvára, ahol legfontosabb a nemzeti hovatartozás és a szent anyanyelv használata, az „idegen” elemek kiszorítása, és semmiképpen a szakmai szempontok figyelembe vétele. Ahol tehát a kényszerűségből megtűrt magyar oktatói gárdának és hallgatóságnak már csak a kibicszerep jut. Mindennek dacára, fogcsikorgatva teszik becsülettel a dolgukat, lehetetlen körülmények között. Igen, kibic-szerep jut nekik is, a hajdanvolt magyar Székelyvásárhely hajdanvolt magyar egyetemén, nem csak a világgá szaladt egyéb, kibic-sorsra jutottaknak. Azon egyetemről szólok, ahol mértékadó szakemberek, pl. Brassai Attila professzor nézete szerint a kiutat csak a menthetetlenül elfertőzöttről való végleges leválás, egy önálló magyar orvosegyetem létrehozása jelenthetné.
Hogy a díszdoktori cím jeles, nemzetközi rangú magyar szakemberek számára történt odaítélésének milyen mögöttes indokai lehettek, azt nem tudom, de (ellentétben S.S.M.-al) a román politikai gyakorlat ismeretében joggal feltételezhető az imázsteremtés ravasz szándéka, a farkas báránybőrbe bújtatása. Miközben a való életben, a mindennapok során rendszeresen mértek-mérnek pofont a régi orvosdoktorok régen kihűlt orcájára, renoméjára. Igen, kedves S.S. M. barátom, ők, az Azamfirei-ek teszik ezt, nem Péterffy Árpád professzor. Akinek mérhetetlenül kedves, szívmelengető volt a megbecsülés, elismerés kifejezése régi alma matere részéről, aki ezzel az aktussal valamiféle hazatérést élhetett át a régi családi házba, meg az azzal szemközti sebészeti klinikára, édesapja munkahelyére, ahol számukra, meg annyiunk számára nem volt hely. Csakhogy Péterffy professzor hovatovább ráébredt a valóságra, amikor a hallgatás, ezen intézmény titulusának viselése immár cinkosságot jelent a magyar-írtó intoleranciával. (És ne feledjük: hasonlóan látott és cselekedett Tulassay Tivadar professzor is, a SOTE volt rektora!) A „kibiccé” tett személy immár nem hajlandó tovább tölteni a (hamis) kártyát keverőknek és nem hallgathat tovább, hanem közösséget vállal a többi otthoni magyar „kibiccel”. Nem hogy pofont mért volna orcájukra, hanem kimondottan az ő érdekükben cselekedett. Megtette, amit tennie kellett egyenes gerincű erdélyi magyarként: odadobta élete talán legféltettebb szakmai elismerését, és újfent igazolta, hogy kiváló, tudós orvos és becsületes magyar ember, kiérdemli mindannyiunk tiszteletét. Ezt a tényt elfedni - jobb esetben - rövidlátás egy publicista részéről, az élet-halál-harcát vívó magyar közösséggel szemben.
Az Azamfirei-ek meg kérjenek fel díszdoktornak olyan nemzetközi hírű tudósokat, akik hajlandók a szakma szégyenévé és az emberi tisztesség fertőjévé tett román intézménytől azt elfogadni.
Dr. Kövesdy Pál
(Megjelent a Marosvásárhelyi népújság 2014. április 15-i számában is.)
Adnexum
(Az Átalvető jelzett számában a fenti anyag után közölve)
A téma a Magyar Nemzet 2014. április 24-i lapszámában is terítékre került. Ebből idézünk néhány mondatot az alábbiakban, különös tekintettel arra, hogy Péterffy professzor lépése nyomán a M OGYE magyar oktatói kiléptek az egyetem vezetőségéből…
A magyar nyelv a színházba meg az otthonokba való – így nyilatkozott Leonard Azamfirei, a MOGYE rektora korábban. Erre Péterffy Árpád, a Debreceni Egyetem professzor emeritusa, a MOGYE egykori diákja visszaadta marosvásárhelyi díszdoktori címét. A szívsebész döntésének azonban még súlyosabb okai is voltak; ezekről a professzor így beszélt:
„Az oktatási minisztérium hiába rendelte el a magyar nyelvű tanszékek felállítását, a szenátus – élve az egyetemi autonómiával – egy évre elhalasztotta a kérdés tárgyalását, vagyis gyakorlatilag elszabotálta a rendelet végrehajtását. Ekkor határoztam el, hogy nem hagyom szó nélkül a magyar nyelv használatának ilyen durva korlátozását. A cím visszaadásával nem csupán az egyetem minősíthetetlen döntése ellen kívánok tiltakozni, de üzenni is akarok az erdélyi magyarságnak, mégpedig azt, hogy álljanak ki határozottan saját magukért, jogaikért. Ezt ugyanis helyettük nem fogja megtenni senki. Mélyen hiszem, hogy ebben a kiállásban az értelmiségnek, és különösen az egyetemi oktatóknak kell élen járni…”
Kádár János 1958 februárjában egy pártküldöttséggel Romániába ment, ahol Nagy Imrét és társait őrizték. E porkoláb-szolgálatért fizetségül odadobta az egész erdélyi magyarságot a románoknak. Ekkor kapták a románok a zöldjelzést, hogy beszüntessék, beolvasszák a különálló magyar egyetemeket. Így egyesült a Babes-Bólyai egyetem Kolozsváron, és a marosvásárhelyi, teljesen magyar nyelvű egyetemen ekkor vezették be a román oktatást. A románosítás folyamata az volt, hogy a jó képességű, tehetséges román szakemberek inkább máshol próbálkoztak. Vásárhelyen pedig megjelentek azok, akik nem rúghattak labdába másutt, az egyetem románosításával viszont lehetőség nyílt előttük a könnyű karrierre. Ezzel párhuzamosan a magyar oktatást egyre jobban visszafejlesztették… Ennek az lett a következménye, hogy nem volt igény magyar tanársegédekre, adjunktusokra… Ez nem engedhető meg, mert ha megtörténne, akkor a magyar nyelv előbb-utóbb nem csak az oktatásból meg a színházból, de még az otthonokból is kiszorulna Erdélyben.